imtiyazlı forum

Forum sitesi

AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Teoman röpörtajı (Baba olmak istiyorum ama evlilik sıkıcı olabilir)/13.02.2010

YazarMesaj
Kübra
Admin

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 332
Rep Puanı Rep Puanı : 884
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 14/04/10
Yaş Yaş : 26
Nerden Nerden : Tokat

MesajKonu: Teoman röpörtajı (Baba olmak istiyorum ama evlilik sıkıcı olabilir)/13.02.2010   Cuma Mayıs 07 2010, 14:03

Onu haşarı çocuk falan gibi göstermeye çalışsalar da duruşundan asla ödün vermiyor

Son zamanlarda birçok grup ve şarkıcı çıktı piyasaya. Evet, tabii ki onların da iyileri var. Ama birçoğu birbirinin aynı. Her şeyde olduğu gibi müzikte de ayakta kalmak için “popüler kültüre hizmet etmek lazım” diye düşünülüyor. Hâlbuki yıllarca ayakta kalanlara dönülüp bakıldığında ortak noktaları “Nev-i şahsına münhasır” oluşları. Yani kendi ses renkleri, duruşları, karakterleri, şarkıları olanlar hâlâ ayakta ve dinleniyor. İşte Teoman onlardan biri. Gerek aldığı eğitim, gerek sesiyle hakikaten farklı Teoman. Her ne kadar onu haşarı çocuk falan gibi göstermeye çalışsalar da Teoman duruşundan asla ödün vermiyor. Onunla ofisinde çok keyifli bir sohbet yaptık. Ben onu dinledikçe daha da sevdim.

* Son yaptığın albüm “İnsanlık Halleri”nde nostaljik bir hava var. Yani eski longplayler tadında. Neden böyle bir şey tercih ettin?

Tam bilemiyorum yani, ama benim kişiliğimin belli dönemleri var. O dönemlere hangi albüm denk gelirse o havada bir şey çıkıyor. Normalde benim müzikal zevkim aslında sınırlıdır. Çok aşırı uçlara gitmem. “Her tür müziği dinlerim abi”ci değilimdir ben. İyi şarkıları dinlerim. Ama bazen denk geliyor. Bir şeye karar veriyorsun, o sırada öyle şeyler sevmiş oluyorsun. Bu albümüm aslında diğerlerine nazaran çok uzun sürdü. Ben stüdyoya girer 25 günde albüm çıkartırdım. Hatta o 25 gün içerisinde kesin bir şarkı daha eklerdim. Hızlıyımdır yani öyle şeylerde. Bu albümü yaparken şöyle düşündüm “Hem albüm yapmak çok zor geliyor bana, hem de ne sektörün ne de dinleyicinin böyle bir talebi yok. O zaman bu son albümümmüş gibi uğraşayım” dedim. Muhtemelen ben artık tam anlamıyla orijinal bir albüm daha çıkartmayacağım. Bir de albüm yaparken eski şarkıları mutlaka tarıyorum ben. Nelerden bahsetmişim bir gözden geçiriyorum ve şimdi neden bahsetmek istediğimi buluyorum. Yani hikâyeden yola çıkıyorum, yoksa gitarı elime alıp haydi bir şarkı yapayım da insanlar buna bayılsın diye hareket etmiyorum.

* Peki nasıl tepkiler aldı bu albüm?

İyi tepkiler aldı. Benim albümlerim genelde tutar ve sadık bir dinleyicim de vardır ama her albüm çıkışında sağdan, soldan gol atmak isteyen çocuklar olurdu. Ama bu sefer olmadı. Ya sıkıldılar benle didişmekten ya da gerçekten bu sefer beğendiler.

* Senin hiç “Benim sanatçılık hayatımda şunlar eksik kaldı, şunları yapmalıydım” dediğin bir şeyler var mı hâlâ?

Böyle düşündüğüm zaman zaten bir hafta, 10 gün uğraşıp o işi mutlaka yapıyorum. Yaptığım hali hazırda olan bir sürü projem var. İki laptopum var evimde, ikisinde de yarım kalmış yapmak istediğim bir sürü proje var. Ama bunların hiçbiri benim hayatımın projesi değil. Ben gerçekten çocukluğumdan beri hayalini kurduğum, yapmak istediğim işin yaklaşık yüzde 95’ini, belki de yüzde 100’ünü yaptım.

Ne AKP yandaşıyım ne de karşıtı vicdanıma göre yaşıyorum

* Siz sanatçılar bildiğin gibi birer rol modelsiniz aslında. Özellikle senin çok büyük bir genç kitlen var. Politik olarak da gençlere mesajlar vermek, hatta beraber birtakım protestolarda bulunmak istemedin mi hiç?

Tabii ki yanlış giden bir sürü şey var. Hatta okulda okutulan tarihten başlayarak bize birçok şey yanlış öğretilmiş, neresini tutsan elinde kalıyor aslında. Ama buna rağmen hâlâ insanlar yanlışları ile beraber birtakım kampları tutabiliyor. Ben kendimi şöyle bir yere koydum; ben hiç kimsenin adamı olmayacağım, kimsenin neferi olmayacağım. Kendi vicdanıma göre yaşayacağım. Bu olunca ne oluyor, mesela AKP söz konusu olunca, ki etrafımdaki birçok insanın tepkisini çeken bir grup olduğu için örnek veriyorum, ama ben baktığım zaman negatif şeylerin yanında pozitif şeyleri de görebiliyorum. Dış politikadaki yaklaşımları, sorun çözmeye yönelik olan hareketleri, pratiklikleri gibi... Ama onun yanında birçok şeye tabiî ki kızıyorum. Mesela kadrolaşmalara, halkın muhafazakârlaştırılmaya çalışılmasına... Bütün bunları analiz ettiğimde ben ne AKP yandaşı, ne AKP karşıtı oluyorum. Yani körü körüne bir gruba dahil olmak yerine kendi mantığım ve vicdanımla olaylara tepki veriyorum. Gençlere örnek olmaya gelince, ben zaten çağırıldığım her mecliste, bütün konuşmalarımda görüşlerimi açıkça söylüyorum. Ayrıca okumuş, etmiş, üniversite bitirmiş birçok gencin her konuda 3 cümlelik bilgisi olması, kendilerine yatırım yapmaması tabii ki çok üzücü ve bu konuda da elimden geldiğince mesajlar vermeye çalışıyorum.

* Protest bir yapın var. Fotoğraf çekilmesini sevmiyorsun, magazincilerle tartışıyorsun. Didişiyorsun değil mi?

Ben didişmiyorum ki onlarla, sen beni seyretmiyorsun galiba. Benim onlarla aram gayet iyi. Ben bugüne kadar bir kere kavga ettim, o da beni çekiyor diye değil beni düşürmek maksadıyla ceketimden aşağı çektiği içindi. Benim zaten bu çocuklarla değil, sistemle ilgili bir derdim var. Kaldı ki kalben, vicdanen o çocukların yerden yere vurulmaması taraftarıyım. Eninde sonunda bir şekilde ayakta kalmaya çalışıyor herkes.

* Genç, bekar bir adamsın. Tabii ki sokağa çıktığında yanında bir kız olacak. Niye saklanıyorsun?

Ben niye saklanayım, benim saklanacak hiçbir şeyim yok. Ama benim erkek arkadaşım kadar, hatta daha fazla kız arkadaşım var. Onlarla her nereye çıkarsam çıkayım olay oluyor. Hepsi sevgilim gibi yazılıyor, bu durumda kızlar çok muzdarip oluyor. Mesela geçenlerde bir arkadaşımı bir yere davet ettim, kız bana “Ya Teoman kusura bakma gelemeyeceğim, çünkü ailem çıkmayın şu Teoman’la. Çünkü mutlaka bir televizyonda bir gazetede patlıyorsunuz dediler” dedi. Yani kendimi değil, kızları korumaya çalışıyorum.

Aşık olmayalı uzun zaman oldu

* Hâlâ aşık oluyor musun Teoman?

Uzun zaman oldu olmayalı. Ayrıca ben hiç öyle ilk başından aşık olanlardan değilim. Önce bir denerim, bir hafta geçer, bir ay geçer. “Gerçek mi, değil mi?” diye tartarım.

* Monogamiye inanmıyorsun değil mi?

Kendim için de inanmıyorum, başkaları için de...

* Peki nasıl olacak? Nasıl evlenip çocuk sahibi olacaksın?

Yıllardır onu düşünüyorum. “Nasıl olacak bu iş?” diye. Çünkü çocuk sahibi olmak da istiyorum. Onun çözümünü tam anlamıyla bulabilmiş değilim, ama şunu görüyorum birçok evli arkadaşım hayat sevincini tamamen yitirdi, hatta sıkıcı bile olmaya başladılar. Tabii bunun ters kutbu da doğru bir yol değil. Optimum nokta nasıl olacak bulabilmiş değilim. Ama istemediğim bir şeyi yapmayacağımı kesin biliyorum.

* Birçok kadınla büyüdün, annen, halan, teyzen. Nasıl onlarla ilişkin?

Biz birbirimize çok güleriz. Benim şöyle bir şeyim var aslında, koskoca adam oldum hâlâ onlara 8 yaşında gibi şımarıyorum. Aslında ben bu jenerasyona çok gülüyorum, her şeyin yalan olduğunu biliyorlar. Yine de arayıp soruyorlar, mesela annem beni arayıp “Oğlum Silivri’de ev mi aldın?” diye sorabiliyor.

İçki ile ilgili sorular guruma dokunuyor ama içmekten utanmıyorum

* Peki gelelim şu içki olayına. Gerçekten böyle bir problem var mı, nereden çıktı bu?

Bu problemmiş gibi şöyle yansıdı. Ben böyle şeylerden kaçmayı sevmiyorum. “Niye çok içiyorsun?” diye sorulduğunda, “Valla çok içmiyorum” demeyi de sevmiyorum. Gururuma dokunuyor içki ile ilgili sorular. Sanat çevresindeki birçok insan bu işi utanılacak bir şey gibi görüp sakladığı için bilinmiyor. Ben ise utanmıyorum. İstersem her gece içerim. Bu konudaki tek problemim alkolik falan gibi dedikodular çıkınca akrabalarım “Teoman sen çok efendi çocuksun. Niye böyle oluyor?” dedikleri ve üzüldükleri için daha dikkat etmeye çalışıyorum.

* Peki kendine bakıyor musun? Spor yapıyor musun?

Dönem dönem check-up’a girerim ben. Hiçbir dönemde vitaminlerimi aksatmam. Kendime bakarım. Ama bana öyle her gün kereviz yiyeceksin, maydanoz sapı yutacaksın denirse yapamam. Dönem dönem spor yapıyorum. Şimdi Mayıs’a kadar hem detoksumu yaparım, hem de sporumu... Konser döneminden önce bütün kondisyonumu toparlarım.

* Niye hep hüzünlü şarkılar yapıyorsun?

Şen şakrak, eğlenceli şarkılar yapmaya niyetim var. Benim de eksiğim o herhalde.

* Sinema, tiyatroya falan gidiyor musun?

Fırsat buldukça gidiyorum.

Ayaklarımı uzatıp “mutluyum” demem

* Mutlu musun?

Yani niye şuyum yok, niye bunu yapamadım gibi bir şeyim yok benim. İstesem yaparım onu biliyorum. Ama keyif olarak sürekli çok mutlu olan insanlardan değilim. Kendimi mutlu edebilmek için bir şeyler yapmak zorundayım. Bazı insanlar vardır öyle ayaklarını uzatır mutlu olur. Ben o cins değilim.

* Klişe ama, yeni projeler var mı?

Birtakım gruplarla beraber ortak şarkılar yapıyorum. Aynı zamanda “Gizli Özne” diye yeni bir grup çıkacak, onun prodüktörlüğünü de üstlendim. Ayrıca kliplerimi kendim çekiyorum, montajı da kendim yapıyorum, kayıt teknolojileri öğreniyorum ve evde kendim yapıyorum. Yani 2-3 seneye kadar bütün bu sanatsal işleri kimseye ihtiyacım olmadan, kendi kendime halledebilir duruma geleceğim.

Ayse Brav
VATAN

------------------------------
http://imtiyazliforum.forumdizini.com

Teoman röpörtajı (Baba olmak istiyorum ama evlilik sıkıcı olabilir)/13.02.2010
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Cevaplarlı olmak, Kuran kurslu olmak
» FEN - ANADOLU - DÜZ LİSE ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANLARI 2009-2010