imtiyazlı forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

imtiyazlı forum

Forum sitesi

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Gripin- powertürk

YazarMesaj
Kübra
Admin
Kübra

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 332
Rep Puanı Rep Puanı : 884
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 14/04/10
Yaş Yaş : 31
Nerden Nerden : Tokat

Gripin- powertürk Empty
MesajKonu: Gripin- powertürk   Gripin- powertürk I_icon_minitimeCuma Mayıs 07 2010, 14:01

GRİPİN YEPYENİ ALBÜMLERİ “MS.05.03.2010” İLE MÜZİK MARKETLERDE. POWERTÜRK EKİBİ, GRUPLA YEPYENİ ALBÜMLERİNİN DETAYLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİ.

OLDUKÇA ENTERESAN BİR İSME SAHİP YENİ ALBÜMÜNÜZ…

Birol : Albümün ismi “MS 05 03 2010”. Neden böyle bir isim koyduğumuza gelince…

İlker : Bizim için gerçekten milat oldu bu albüm. Bu dönemde askere gittik, geldik. Ben, Birol ve Murat. Bu sırada grubu artık dört kişi devam ettirme kararı aldık. Şirketimizi değiştirdik.

Birol : Aslında bu albümü milat kabul ediyoruz. Dediği gibi askerlik ve bundan sonra yaşadığımız uzun süreçti. Bu süreç içerisinde değişiklikler yaptık. Kendimizi değiştirdik. Askerliğin insana kattığı bazı şeyler var. Onunla beraber değişen şeyler var. Ne bileyim biraz olgunlaştık da belki. Bütün bunların sonucunda da bu albümü bir Milat kabul ettik. Hem bireysel açıdan, hem de Gripin grubu olarak. O yüzden böyle bir isim koyduk.

İlker : Askerlik dönüşü kesin olarak sadece müzikle uğraşmaya karar verdik. Müzik dışında yaptığımız başka işler de vardı. Onların hepsini bırakmaya karar verdik. Tamamı ile müziğe kanalize olduk.

ALBÜMÜN HAZIRLIKLARINI DÖNÜŞÜNÜZDE Mİ TAMAMLADINIZ ?

Arda : “MS 05.03.2010”un hazırlıkları yaklaşık 9 ay sürdü. Aslında yoğun çalışma 9 ay sürdü. Haziran 2009’da başladık. Bu döneme dek albümün yarısını oluşturacak malzeme vardı elimizde. Ocak başında şarkılar, düzenlemeler, aranjelerin hepsi tamamlandı ve Ocak’ta stüdyoya girdik. Yine 6 senedir birlikte çalıştığımız Haluk Kuruosman ile çalıştık.

Birol : Askerlik bu albümün hammaddelerinden biri oldu. Gerek müzik gerek sözler açısından. Burada yalnız kalan Arda’nın çektiği yalnızlık ve müzik çalışmalarına yoğunlaşması açısından ciddi bir hammadde oldu. Askerde sevdiğiniz birçok şey ve kişiden uzaksınız. Orada her şeyle yüzleşme fırsatı bulduk. Bu albümün avantajlarından biri olarak düşünüyorum ben.

Murat : Askerlik sırasında da tabi Birol çok fazla söz yazdı, keza ben de yazdım. Askerlik süreci benim için yine mesleğimi devam ettirdiğim bir süreçti. “Beyaz Kelebekler” adlı grubumuzla sürekli performans sergiledik ve gitarımı elimden düşürmedim.

Birol : Düşmedi mi ?

Murat : Düştü de.. Genelde düşmedi. Bu sürecin müziğimize bu açıdan da çok faydası olduğunu düşünüyorum.

PEKİ HER BİRİNİZ FARKLI YERLERDEYKEN BU İLETİŞİMİ NASIL SAĞLADINIZ ?

İlker : Askerdeyken birbirimizle çok fazla iletişim halinde değildik ama müziğin bizim için ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

OLGUNLAŞTIK DEDİNİZ. MÜZİĞİNİZDEKİ OLGUNLAŞMANIN BAŞLICA SEBEPLERİNİ KONUŞABİLİR MİYİZ ?

İlker : Sonuçta oradaki insanların her biri başka bölgelerden gelen insanlar. Dolayısı ile onların yorumlarını, farklı yerlerden gelen insanların yorumlarını öğrenmiş oluyorsunuz. Bir de bizim açımızdan bakıldığında, ben dönüşümde de zaten belki de ilk kez bu derece dört elle müziğe sarılmış oldum. Albüme genel olarak bakıldığında önceliklere göre gerek söz, gerek müzik olarak daha olgun bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Hem askerlik, hem askerlik sonrası yaşadığımız dönem de bunda etkili.

Murat : Bizim dönemsel olarak dinlediğimiz müzik albüme de yansıyor. Günlük hayatımızda yaşadığımız olaylar yansıyor. Birol’un arabası ile biz genelde yollardayız ve bu albümde Birol’un bize aşıladığı Yunan müziğinin esintilerini de görebileceğiz. Askerlik’ten bahsedecek olursak, orada Türkiye’nin birçok yerinden gelen arkadaşlarımızla bir arada olduk ve onların da her birinin dinlediği müzikler birbirinden çok farklı. Bu da müziğimizi etkilemedi değil.

FARKLI ENSTRÜMANLAR DA KULLANMIŞSINIZ KAYITLARDA…

Birol : Kayıtlarda farklı enstrümanlar kullandık Kafkas Kemençesi, Murat’ın çaldığı Buziki, o da ilk defa böyle bir şey yaptı, Bendir… Bu etkiyi albümün genelinde görebilirsin.

Birol : Albümün çıkış şarkısı “Durma Yağmur Durma”. Bu şarkı aslında Antonis Bardis’e ait bir şarkı. Sözlerini de bizim adapte ettiğimiz bir şarkı. Burada bizim yazdığımız sözlerde, adam ya da kadın, derdi her neyse yağmura anlatıyor. Mevsim olarak da çok denk düştü. Bakalım ikinci klibimiz neye gelecek. Bu albümde ballad’ların biraz güçlü olduğunu düşünüyoruz biz. Hızlı parçalar azınlıkta.

AYRICA BİR DE COVER VAR DEĞİL Mİ ?

İlker : Albümde bir de cover yer alıyor. Nilüfer yorumu ile alışık oldunuz “Yolcu Yolunda Gerek”.

Arda : Cover yapmayı seven bir grubuz. Daha çok sahnede cover’lara yer verdik ama bu albümde son dakika denebilecek bir gelişme ile koyduk albüme. Bizden canlı yayında istendi bu şarkı, çaldık ve daha sonra gelen mesajlar ve güzel tepkiler sayesinde yayınladık bu cover’ı.

Birol : Yönetmenimiz Kemal Başbuğ idi. Ortaköy Meydanı’nda çektik. Şarkı’nın sözlerine uygun olarak yağmur altında çekildi. Çok fazla konu anlatımı kullanmak istemedik. Umarım izleyenler de beğenir.

KONSERLERİNİZİ MERAKLA BEKLEYEN TAKİPÇİLERİNİZ İÇİN GÜZEL HABERLERİNİZ VAR MI ?

Birol : Bütün bu albümler, klipler esasında bir amaç uğruna, o da konser vermek. Konserlerimiz de yakın zamanda başlayacak. Aslında her şey bunun için ve tanıtımlarımız başladıktan sonra herkesi konserlerimize bekliyoruz. Konser tarihlerini www.gripin.org sitesinden takip edebilirler.
https://imtiyazliforum.forumdizini.com

Gripin- powertürk
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Seksendört powertürk röpörtajı